بدنسازی یک ورزش بسیار کاربردی برای داشتن اندامی زیبا و سلامت است. در حقیقت ورزش بدنسازی بدن را عضلانی و به شکل دلخواه در می‌آورد. در این ورزش با تلفیق تمرینات ورزشی و تغذیه مناسب عضلاتی قدرتمند و اندامی ورزیده خواهید داشت.

به فردی که تمرینات سخت ورزش بدنسازی را انجام می‌دهد، بدنساز می‌گویند. در بدن سازی حرفه ‌ای فرد فیگورهای مشخصی را انجام می‌دهد. به همین ترتیب رتبه بدنسازان بر اساس تقارن عضلانی، حجم توده عضلانی، اندازه و سایز عضلات، فیگورها و ژست‌ها رتبه بندی می‌شوند.

انواع رشته‌های ورزش بدنسازی

. پرورش اندام (بادی بیلدینگ)

پرورش اندام (بادی بیلدینگ) یکی از رشته‌های اصلی ورزش بدنسازی است. در بادی بیلدینگ عضله ‌سازی و ورزیدگیِ آن با معیار وزن سنجیده می شود؛ بنابراین بدنسازان در این رشته ورزشی بر اساس وزن طبقه‌بندی می‌شوند. هر چقدر بدنساز قد کوتاهی داشته باشد، شانس بیشتری در مسابقات حرفه‌ای دارد (امکان نمایش بیشتر عضلات در فرد قد کوتاه).

معمولا افرادی با تیپ بدنی آندومورف در رشته پرورش اندام موفق‌تر عمل می‌کنند؛ اما این به آن معنا نیست که دیگر تیپ‌های بدنی نمی‌توانند در پرورش اندام بدرخشند. از قهرمانان رشته بادی بیلدینگ می‌توان به رونی کلمن، هنی لی و آرنولد شوارتزنگر اشاره کنیم.

2. بادی کلاسیک

در سال ۲۰۱۶ بخش بادی کلاسیک (Classic Physique) معرفی شد. این رشته ورزشی یکی از جدیدترین  و جذاب‌‌ترین بخش‌های المپیا است.

بدنسازان ا فیتنس فیزیک

در سال ۲۰۱۲ طی مسابقات المپیا یک دسته ورزشی جدید به نام فیتنس فیزیک معرفی شد. در این رشته ورزشی تمرکز روی ساختار جذاب بدن است. در حقیقت فیتنس فیزیک نمایش نسبت چشمگیر عرض زیاد شانه به دور باریک کمر است.

پرورش عضلات بازوها، سرشانه، سینه، پشت و ساق در رشته فیزیک مدنظر است. بدنسازان فیزیک در مسابقات از شلوارک تا روی زانو استفاده می‌کنند. چون توجه روی پرورش عضلات چهار سر ران نیست. شرط نهایی شرکت در مسابقات فیتنس فیزیک چربیِ زیر 5٪ است.

4. وزنه‌برداری (پاورلیفتینگ)

پاورلیفتینگ یک ورزش بدنسازی بسیار قدرتی است. تمرکز این رشته به طور کامل روی قدرت بدنساز است. همچنین استفاده از وزنه‌های سنگین و رکورد وزنه‌برداری در این رشته مورد توجه است.

از آنجا که رقابت در این رشته ورزشی از طریق سنجش قدرت صورت می‌گیرد. بنابراین بسیاری از بدنسازانِ پاورلیفتر صرفا اندام متناسبی ندارند. حتی ممکن است بدن شان چربی هم داشته باشد.

ا ین ورزش در طول دوران تمرین به عضله‌سازی و حجم‌‌گیری مشغولند؛ اما به اندازه مردان پرورش اندامی نیز درشت و حجیم نمی‌شوند. حتی عضلات بیش از حد حجیم از دور مسابقه خارج می‌شوند. در این رشته عموما بدنسازان قد بلند شرکت دارند و عضله ‌سازی بر کشیدگیِ و کات عمقی آن استوار است.

تفاوت بدنسازی و فیتنس

ممکن است فکر کنید هر چه عضلات شما بزرگ‌تر باشند. یعنی شما سالم‌ و قوی‌تر هستید. در حالی ‌که داشتن عضلات حجیم، سلامتی و قدرت بدنیِ شما را تضمین نمی‌کند. در ادامه موارد تفاوت ورزش بدنسازی و فیتنس را معرفی می کنیم:

  • بدنسازی باعث رشد توده عضلانی، کاهش ابتلای فشار خون بالا، کنترل کلسترول، چاقی و استحکام استخوان می شود. با این حال سلامتی قلب و عروق و انعطاف بدنی به اندازه عضلات بستگی ندارد.
  • ورزش فیتنس روی انعطاف عضلات و مفاصل، چابکی و سلامت قلب و عروق تمرکز دارد. فیتنس در کنار قدرت بدنی و توده عضلانی ورزیده از معیارهای سلامت است. بنابراین با داشتن عضله دو سر ران کوچک همچنان به اندازه یک بدنساز قوی هستید. چون فیتنس باعث تقویت بدن در عین حفظ فرم عضلات و زیبایی اندام است.
  • ورزش بدنسازی معجزه عضلات عظیم را به شما اعطا می‌کند. فیتنس و تناسب اندام سلامت عمومی شما را افزایش می‌دهد.

حال که با این رشته آشنا شدیم، باید گفت باشگاه صنعت برق تهران با در نظر گرفتن کلیه نیاز های  مورد نظر ورزشکاران اعم از مشاوره تغذیه و برنامه تمرینی مناسب که توسط مربیان کاربلد صورت می پذیرد این امکان را ممکن ساخته است.

فاصله زمانی رویداد (6)

شنبه
-

یکشنبه
-

دوشنبه
-

سه شنبه
-

چهارشنبه
-

پنجشنبه
-

برنامه کلاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جزئیات کلاس

  • دسته بدنسازی
  • طول دوره تک جلسه، 1 ماهه سه روز در هفته، 1 ماهه همه روزه در هفته
  • قیمت تک جلسه: 850,000 ريال، کارت اعتباری 1 ماهه سه روز در هفته: 8,000,000 ريال، کارت اعتباری 1 ماهه همه روزه در هفته: 9,500,000 ريال
  • دسته کلاس